Ανακοίνωση για Αγιασμό και για την πρώτη μέρα

2ο Δημοτικό Σχολείο Παλαιού Φαλήρου

Τηλ. 2109811926

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ενημερώνουμε τους αγαπητούς μαθητές και γονείς του σχολείου μας ότι τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 στις 09.00 το πρωί ο Πάτερ Σπυρίδων θα τελέσει τον Αγιασμό των μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων του σχολείου μας. Οι μαθητές που θα φτάνουν στο σχολείο χωρίς τσάντες θα παραμένουν στην αυλή μαζί με τους γονείς τους. Μόλις χτυπήσει το κουδούνι για τον Αγιασμό τα παιδιά θα σχηματίσουν γραμμές μαζί με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τάξεων. Οι γονείς θα βρίσκονται στην αυλή και πίσω από τα παιδιά.

Αμέσως μετά τον Αγιασμό οι μαθητές θα αποχωρήσουν.

Τα βιβλία και τις λίστες με τα υλικά θα τα παραλάβουν την επόμενη μέρα. Επομένως την Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου το κουδούνι χτυπάει κανονικά στις 08.15. Τα παιδιά θα έχουν μαζί τους τη σχολική τους τσάντα που θα περιέχει μόνο την κασετίνα τους και ένα τετράδιο. Ασφαλώς θα έχουν μαζί τους το κολατσιό και το ατομικό τους παγουράκι με νερό.

Τα παιδιά που θα παραμείνουν στο Ολοήμερο μόνο για την πρώτη εβδομάδα θα έχουν για φαγητό κάτι που δεν θα χρειάζεται ζέσταμα. Από τη δεύτερη εβδομάδα θα λειτουργήσει η κουζίνα κανονικά (θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση).Καταβάλουμε προσπάθειες, παρόλο που υπάρχουν δυσκολίες, να λειτουργήσουμε από την πρώτη μέρα και τα πέντε τμήματα ολοημέρου μέχρι 15.50 και να λειτουργήσουμε τουλάχιστον ένα τμήμα (από τα δύο που φαίνεται να δημιουργούνται) από 15.50 μέχρι 17.30.

Θα υπάρξει Ενημερωτική Συνάντηση του Διευθυντή με τους γονείς. Η πρώτη θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη (13/9) με τους γονείς των Α1, Α2 και Γ τάξεων, στις 7 το απόγευμα στην αυλή του σχολείου.

Η δεύτερη θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη (14/9) με τους γονείς των Β1 Β2 και Δ΄ και τάξεων, επίσης στις 7 το απόγευμα.

Και η τρίτη θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή (15/9) με τους γονείς των Ε1 και Στ1, ΣΤ2 τάξεων, επίσης στις 7 το απόγευμα.

Η παρουσία των γονέων στις συναντήσεις είναι πολύ σημαντική και σας παρακαλούμε να παραβρεθείτε καθώς θα αναπτυχθούν μεταξύ άλλων οργανωτικά ζητήματα που σχετίζονται με τη λειτουργία του σχολείου.

Χαρούμενη & Δημιουργική Σχολική Χρονιά!