Το σχολείο μας από το σχολικό έτος 2018 - 2019  λειτουργεί ως οκταθέσιο, καθώς  το σχολείο μας επανήλθε στις οργανικές του θέσεις.  Οι αίθουσες διδασκαλίες είναι ευρύχωρες εξοπλισμένες με υπολογιστές και διαδραστικούς πίνακες. Επίσης, αυτή τη στιγμή το εργαστήριo πληροφορικής είναι εξοπλισμένο με υπολογιστικά συστήματα και λειτουργικά τελευταίας γενιάς . Δημιουργήσαμε μία εξαιρετική βιβλιοθήκη παιδικής λογοτεχνίας που εμπλουτίζεται διαρκώς με νέους τίτλους βιβλίων. Στο σχολείο μας διαθέτουμε αίθουσα γυμναστηρίου - πολλαπλών χρήσεων που επιπρόσθετα διαθέτει ηχοσύστημα και εικόνα υψηλού επιπέδου Από την αρχή της χρονιάς (2018 -2019) και χωρίς καθυστέρηση, από την επόμενη μέρα του Αγιασμού, λειτούργησαν  τρία τμήματα ολοημέρου με 77 μαθητές συνολικά και δόθηκε ιδιαίτερη προσοχή στην προετοιμασία των μαθητών για την επόμενη μέρα καθώς και στην ανάπτυξη ποικίλων δεξιοτήτων μέσα από τους πολιτιστικούς ομίλους. Επίσης, για τη σίτιση των μαθητών του ολοημέρου, διαθέτουμε ηλεκτρική κουζίνα για το ζέσταμα των φαγητών σε έναν ιδιαίτερα φροντισμένο χώρο.  Το σχολείο μας έλαβε μέρος και συνεχίζει σε πολλά προγράμματα αγωγής υγείας, περιβαλλοντικά, πολιτιστικά, σε ποικίλες εκδηλώσεις και διαγωνισμούς. Τα τελευταία χρόνια συμμετέχουμε στο διδακτικό αντικείμενο της κολύμβησης που πραγματοποιείται στο κολυμβητήριο του δήμου μας. Παράλληλα λαμβάνουμε μέρος σε ποικίλες δράσεις που συμβαίνουν στην πόλη και μέριμνά μας αποτελεί το σχολείο μας να είναι ανοιχτό σε μια ανοιχτή κοινωνία. Συμμετέχουμε με όλες τις τάξεις σε δύο Ευρωπαϊκά Προγράμματα Για όλες τις δράσεις μας μπορείτε να ενημερωθείτε στο σύνδεσμο "Η Εφημερίδα μας" όπου έχουμε αναρτήσει το πρώτο, το δεύτερο, το τρίτο και το τέταρτο τεύχος   της εφημερίδας μας "Μικροί Δημοσιογράφοι". Έχουμε όραμα, έχουμε θέληση και όλοι μαζί θα πετύχουμε το κατάλληλο πλαίσιο που θα συμβάλλει στη γνωστική, κοινωνική, συναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών μας. Μαθητές και μαθήτριες, εκπαιδευτικοί και γονείς εργαζόμαστε με συνέπεια, αγάπη και υπευθυνότητα για ένα χαρούμενο σχολείο με τεράστια αγκαλιά!

Ο διευθυντής και οι Εκπαιδευτικοί του σχολείου μας